15 вересня 2022 року виповнюється 106 років із дня заснування Дніпровського державного медичного університету.
День народження – слушна нагода перегорнути сторінки історії ДДМУ від періоду заснування до сучасності, віддати шану численним поколінням викладачів, співробітників і студентів, які вже 106 років посідають гідне місце в системі вищої медичної освіти України.
Все почалося у 1916 році, коли в Катеринославі при Гірничому інституті відкрились Катеринославські вищі жіночі курси (КВЖК). Їх очільником став ректор гірничого інституту, професор Микола Лебедєв. Деканом медичного відділення у 1916–1917 був професор Яків Должанський – провідний хірург губернської земської лікарні (нині лікарні імені Мечникова), а пізніше, у 1917–1918 – професор Венсент Томашевич, теж хірург губернської земської лікарні.
У лютому 1917 щасливий випадок допоміг отримати у власність будівлю Олексіївського шпиталю по Севастопольській вулиці, яка з того часу стала штаб-квартирою медичного відділення КВЖК. Влітку 1918 року міська Дума прийняла рішення додатково й безкоштовно виділити таку кількість міської землі, яка потрібна буде для зведення нових споруд. Було розпочато будівництво «анатомічного театру» – нашого красеня – морфологічного корпусу, а згодом побудоване сучасне студентське містечко з корпусами та гуртожитками, спортивним комплексом і плавальним басейном, їдальнею та віварієм для наукової роботи.
У 1918 році Вищі жіночі курси увійшли до складу Катеринославського університету, статут якого було розроблено і затверджено комісією під головуванням видатного вченого – академіка В. І. Вернадського. Медичне відділення курсів реорганізовано у медичний факультет університету. Ректором університету стає видатний гістолог професор Володимир Карпов. Деканом медичного факультету був обраний професор Микола Кахіані, відомий анатом.
У 1920 році, у зв’язку з реформою вищої освіти, медичний факультет був виокремлений у самостійний ВНЗ під назвою Катеринославська державна медична академія. У її складі було два факультети – лікувальний та одонтологічний. Першим ректором Катеринославської медичної академії призначають професора В. П. Карпова, деканом лікувального факультету – професора М. О. Кабанова, одонтологічного – А. І. Шрейдера.
У 1926 році назва нашого міста була змінена на Дніпропетровськ, заклад теж був перейменований і до 1994 року мав назву Дніпропетровський медичний інститут.
Під час німецької окупації ДМІ був евакуйований до Ставрополя, згодом – до Ташкента та Фергани.
З нагоди 50-річчя з дня заснування, у 1966 році, за заслуги у розвитку медичної науки та підготовці кадрів ДМІ був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора. Заклад отримав назву – Дніпропетровський ордена Трудового Червоного Прапора медичний інститут. У цей час, з 1964 по 1981 рр., його очолювала видатний вчений-терапевт і організатор вищої школи, професор Інна Крижанівська.
У 1994 році ДМІ повернуто статус академії й перейменовано в ДДМА – Дніпропетровську державну медичну академію. Ректором в цей історичний період була член-кореспондент НАН та АМН України, видатний вчений, анестезіолог-реаніматолог, професор Людмила Новицька-Усенко. Вона очолювала заклад з 1981 по 1996 рр.
У 2011 році назву ДДМА змінено на Державний заклад «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров’я України». Це перейменування прийшлося на період керівництва закладом видатним вченим-кардіологом, академіком АМН України, професором Георгієм Дзяком. Він обирався ректором протягом 20 років (1996-2016).
16 березня 2021 року відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України №473 заклад змінив тип та був перейменований на Дніпровський державний медичний університет – ДДМУ. Історична подія зміни типу і назви навчального закладу відбулася за ініціативи ректора, академіка НАМН України, професора Тетяни Перцевої, яка очолила його з 23 березня 2017 року. Така назва відповідає вимогам часу і високому статусу, якого університет набув у міжнародному освітньому просторі.
Історичний період, пов’язаний зі статусом Дніпровського державного медичного університету, ознаменувався вагомими здобутками на всіх напрямах діяльності. Це насамперед сучасне забезпечення навчального процесу: нові комп’ютерні класи на кафедрах, симуляційний центр, центр мовної підготовки, забезпечення дистанційного навчання, нові спеціалізовані аудиторії. Проведені масштабні ремонтні роботи навчальних корпусів, студентських містечок, гуртожитків. Налагоджене ефективне міжнародне співробітництво.
Сьогодні наш університет мужньо долає випробування, пов’язані з пандемією COVID-19 і трагічні наслідки вторгнення російської федерації в Україну.
У свій 106-й день народження Дніпровський державний медичний університет демонструє єдність багатотисячного колективу викладачів і студентів, незмінний курс на якісну освіту.
Забезпечення системи охорони здоров’я України кваліфікованими лікарями – одне з пріоритетних завдань, гостра вимога часу і важлива складова наближення нашої перемоги.