Триває Місяць обізнаності з питань підтримки ментального здоров’я. Програма дій з подолання прогалин у сфері психічного здоров’я, яка активно впроваджується в Україні, дозволяє лікарям первинної ланки контролювати поширення психічних розладів.
Основні напрями роботи, згідно з Всеукраїнською програмою ментального здоров’я «Ти як?», спрямовані на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвитку культури піклування про ментальне здоров’я.
За ініціативою завідувача кафедри внутрішньої медицини 2, професійних хвороб і клінічної імунології професора О. В. Куряти та доцента О. Ю. Коваленко за підтримки лікарів клінічної бази кафедри запроваджено навчання студентів ДДМУ основам гуманного міждисциплінарного підходу до лікування пацієнтів. Протягом 2024 – 2025 навчального року з нами співпрацювали студентки 5 курсу факультету медицини та фармації Лейла Гарібова та Дарʼя Чистяк, які освоїли методику проведення арттерапевтичних занять (майстер-класів) і разом з лікарями клінічної бази кафедри брали участь у проведенні серії регулярних занять з пацієнтами.
До занять залучили пацієнтів стаціонару, із такими захворюваннями: гостра реакція на стрес (15%), ПТСР (25%), тривожно-депресивним синдромом (35%), астенічним синдромом (5 %) та інші розлади. Заняття з арттерапії проводилися в малих групах за попередньо розробленими темами, спрямованими на зниження емоційного напруження та сприяння релаксації.
Для оцінювання ефективності арттерапевтичних занять застосовували анкетування, візуальну аналогову шкалу настрою та аналізували зміни емоційного стану учасників до і після сеансів. Результати дослідження засвідчили, що після проведення серії арттерапевтичних сесій більшість пацієнтів відзначила поліпшення емоційного стану. Заняття сприяли підвищенню рівня уваги та концентрації, мали заспокійливий ефект і позитивно впливали на процес емоційного відновлення. У більшості учасників спостерігалося суттєве зниження рівня тривожності та покращення настрою. При повторних сеансах фіксувалося подальше позитивне зміцнення психічного стану учасників.
Проведена робота студентів у співпраці з командою професіоналів продемонструвала перспективність використання арттерапії як частини комплексного лікування пацієнтів. Здобуті результати підтверджують доцільність продовження досліджень з метою ширшого впровадження арттерапевтичних методик у комплексне лікування пацієнтів.
Студентки Лейла Гарібова та Дарʼя Чистяк результати роботи представили у вигляді наукової доповіді на тему підтримки ментального здоров’я і зменшення поліпрагмазії: «Арттерапія у підтримці ментального здоров’я» (науковий керівник – доцент О. Ю. Коваленко) на ІХ Всеукраїнській універсіаді з клінічної фармакології (м. Київ, 15 – 16 квітня 2025 р.). За свою ґрунтовну та креативну роботу студентки були відзначені почесним дипломом «Фаворит глядацьких симпатій».
Продовження роботи в цьому напрямі сприяє професійному зростанню студентів та підготовці їх до майбутньої лікарської практики.