Меню
  • Jan02-25
  • slide05
  • Jan04-25
  • Jan03-25

Повномасштабна війна поставила перед системою охорони здоров’я України нові виклики, що поглибили та спрямували спільні зусилля у розробці та провадженні програм підтримки наших міжнародних партнерів.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) завжди була та залишається нашим стратегічним партнером. Одним з основних напрямів співпраці визначено реагування на надзвичайні ситуації, які вимагають надання екстреної медичної допомоги.

У межах програм співпраці ВООЗ, Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) та Міжнародної федерації екстреної медицини (IFEM) був розроблений курс базової екстреної медичної допомоги (БЕМД) для медиків, які працюють безпосередньо з пацієнтами та надають допомогу при гострих станах, що загрожують життю, в умовах з обмеженими ресурсами.

Цей курс впроваджено в усій країні, але особлива увага сфокусована на прифронтових регіонах. Дніпровський державний медичний університет під егідою Міністерства охорони здоров’я України спільно із Всесвітньою організацією охорони здоров’я в межах договору про співпрацю став базою для впровадження міжнародних ініціатив щодо підтримки медичної системи України для підготовки лікарів, парамедиків, медичних сестер, клінічних працівників, які працюють на догоспітальному або госпітальному рівнях надання допомоги.

Перший курс проведений на базі ДДМУ у грудні 2024 року в межах 5-денної програми для лікарів, парамедиків та медичних сестер з чотирьох регіонів України, проте найбільша кількість курсантів була з громад Дніпровського регіону. Основною метою курсу є впровадження системного підходу до надання допомоги медичними працівниками при гострих, потенційно небезпечних для життя станах на етапі первинного оцінювання постраждалого, його лікування та створення подальшого маршруту пацієнта за умов використання мінімальних ресурсів в надзвичайних ситуаціях.

Курс включає вивчення та відпрацювання алгоритмів ABCDE і SAMPLE, тактику ведення пацієнтів з травмою, утрудненням дихання, у зміненому стані свідомості, допомогу при пологах і реанімацію новонароджених. Також у межах курсу відпрацьовуються практичні навички базових маневрів для забезпечення прохідності дихальних шляхів, оцінювання функції дихання, кисневої підтримки, вентиляції легень за допомогою мішка Амбу, екстреної голкової декомпресії у випадку напруженого пневмотораксу та допомозі при відкритому пневмотораксі, оцінювання функції кровообігу, контроль зовнішніх кровотеч, катетеризації вен, коригування об’єму рідин при особливих станах; інфузійна терапія при шокових станах, проведення неврологічного обстеження, вторинний огляд пацієнта із травмою, проведення розширеного фізикального обстеження, підхід до іммобілізації хребта, стабільне бокове положення, іммобілізація при переломах, накладання бандажа для іммобілізації тазу, загальна допомога при ранах та опіках, оброблення ран, навички застосування лікарських засобів, сортування, передавання або переведення пацієнтів, серцево-легенева реанімація.

Курс БЕМД призначений для широкого кола надавачів допомоги й пропонує базовий підхід до станів, що загрожують життю. Невідкладні стани потребують екстреного втручання задовго до встановлення діагнозу, тому застосування системного підходу, заснованого на стані пацієнта, є важливим для ефективного надання допомоги. Подальша співпраця ДДМУ з ВООЗ у 2025 році буде спрямована на розширення інтеграції курсу в регіоні та забезпечення доступу медичних працівників прифронтових регіонів до міжнародних освітніх програм.