10 жовтня 2024 р. відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Громадське здоров’я: від аналізу минулого до розуміння майбутнього», присвячена 100-річному ювілею кафедри соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ДДМУ.

Захід пройшов у змішаному форматі, з паралельною трансляцією на платформі YouTube. У ньому взяли участь більш як 200 науковців, викладачів, фахівців з громадського здоров’я, лікарів різних спеціальностей та керівників у сфері охорони здоров'я, а також науковці Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, Харківського національного медичного університету, Ужгородського національного університету, закордонні фахівці – представники неурядової організації Centre for Innovation in Medicine (Румунія) та CS Medhjälp AB (Швеція).

З вітальним словом виступили: проректор з науково-педагогічної роботи ДДМУ Сергій Захаров; начальник відділу кадрової роботи та післядипломної медичної освіти департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської обласної державної адміністрації Ольга Устимчук та генеральний директор ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Сергій Вальчук. З визначною датою кафедру привітали директор НДІ медико-біологічних проблем ДДМУ Наталія Онул та завідувач відділу аспірантури та докторантури ДДМУ Ольга Макаренко. Виступаючі зазначили, що кафедра соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ДДМУ протягом 100 років була та залишається провідником найактуальніших ідей, еволюційних змін в охороні здоров’я, активатором організації медичної допомоги за принципом досягнення найкращих показників здоров’я.

Ольга Устимчук передала колективу кафедри та особисто професору Валерії Лехан подяки департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОВА з відзнакою високого рівня професіоналізму, побажаннями успіхів та сподіваннями на подальшу плідну співпрацю.

Завідувачка кафедри професор Лілія Крячкова Вікторівна доповіла про 100-річний шлях кафедри, про підготовку колективу до ювілею та видання монографії «Нариси історії кафедри соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я Дніпровського державного медичного університету». Вона відзначила, що кафедра має чим пишатися, нарощує свій потенціал і прагнення нових звершень.

Під час конференції були представлені доповіді щодо історичних аспектів розвитку соціальної медицини, наукових шкіл, детермінант здоров’я, охорони здоров’я в сучасних умовах, розбудови системи громадського здоров’я, менеджменту та економіки охорони здоров’я, лідерства в системі громадського здоров’я та медичної освіти.

Непересічний інтерес у слухачів викликали доповіді професора В. М. Лехан «Цифровізація як ключовий фактор побудови сучасної інтегрованої системи охорони здоров’я»; професора Н. Д. Чухрієнко «Роль кафедри соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я у впровадженні сімейної медицини як фундаменту сучасної системи охорони здоров’я»; В. В. Семенова «Вплив російсько-української війни на епідеміологію онкологічних захворювань: результати проєкту 4P-CAN (Horizon Europe)»; професора О. А. Шевченка «Соціальні тригери радіотривожних станів населення»; професора Я. С. Березницького «Інформатизація процесів обліку ускладнень при наданні медичних послуг як етап оцінки їх якості»; професора В. А. Потабашнього «Соціальні детермінанти здоров’я в кардіології у світлі стандартів Американського коледжу кардіології та Асоціації серця 2024 року» та інших учасників.

У своєму виступі професор Неоніла Чухрієнко підкреслила значний внесок кафедри у розвиток сімейної медицини в Україні та відзначила, що зусилля колективу зіграли ключову роль у формуванні цього напрямку, сприяючи його нормативному врегулюванню, імплементації та вдосконаленню підходів до надання первинної медичної допомоги. У знак визнання цих досягнень професор Чухрієнко подарувала колективу кафедри книгу «Історичний ракурс становлення сімейної медицини в Україні», створену у співавторстві з професором В. М. Лехан. Це видання не лише увіковічнює історію розвитку сімейної медицини в країні, а й слугує джерелом натхнення для майбутніх поколінь лікарів.

Науково-практична конференція стала важливою платформою для обміну досвідом і обговорення ключових аспектів розвитку охорони громадського здоров’я в Україні. Учасники заходу підкреслили важливість збереження спадщини, накопиченої за 100 років роботи кафедри соціальної медицини, громадського здоров’я та управління охороною здоров’я ДДМУ, а також актуальність впровадження сучасних інновацій у практику охорони здоров’я населення. Успішне проведення конференції стало свідченням вагомого внеску кафедри у розбудову громадського здоров’я та підготовку медичних кадрів, що залишає потужний потенціал для майбутніх звершень у галузі.