10 грудня 2024 року, в м. Київ, у знаковий для всіх науковців День Альфреда Нобеля, на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.553.01 при ДУ «Всеукраїнський центр материнства та дитинства НАМН України» відбувся захист дисертації доцента кафедри педіатрії 1 та медичної генетики ДДМУ Анни Олексіївни Нікуліної на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю «Педіатрія».
Тема дисертаційного дослідження: «Диференційований підхід до ведення дітей з різними фенотипами ожиріння, асоційованих з хронічним низькорівневим запаленням».
Голова спеціалізованої вченої ради - академік НАМНУ, професор Юрій Геннадійович Антипкін. Вчений секретар - професор Квашніна Людмила Вікторівна.
Науковий консультант - завідувач кафедри педіатрії 1 та медичної генетики ДДМУ, заслужений діяч науки і техніки України, професор Олександр Євгенійович Абатуров.
Офіційні опоненти: завідувач кафедри педіатрії №2 НМУ ім. О.О. Богомольця, член-кореспондент НАМНУ, професор Олександр Петрович Волосовець (Київ); головний науковий співробітник відділення ревматичних хвороб у дітей ДУ «Всеукраїнський центр материнства та дитинства НАМН України», професор Людмила Іванівна Омельченко (Київ); директорка ДУ «Інститут спадкової патології НАМН України», професор Гаяне Рубенівна Акопян (Львів).
Робота присвячена актуальній і сучасній проблемі педіатрії – профілактиці трансформації метаболічно здорового ожиріння в метаболічно нездорове ожиріння, яка обумовлена впливом адипогенних екзофакторів на організм дитини при наявності генетичної схильності до ожиріння та розробці персоніфікованого підходу до терапії метаболічно нездорового ожиріння з урахуванням генотипів однонуклеотидних варіантів причинно значущих генів, відповідальних за ініціацію хронічного низькорівневого запалення та створення моделей прогнозу індивідуальної траєкторії ризику формування метаболічних порушень.
Вперше у світовій практиці представлені нові аспекти ролі спадкового фактора в формуванні та прогресуванні полігенного ожиріння в дітей. Визначені імуногенетичні предиктори, що впливають на ризик виникнення ожиріння та асоційованих з ним метаболічних порушень у дітей, на основі вивчення низькорівневого запалення та повного секвенування геному. Наведені дані, що дозволяють уточнити патогенетичні механізми персистенції хронічного запального процесу, контрінсулярного імуногенезу, формування інсулінорезистентності та методи прогнозування цукрового діабету у дітей на ранньому діагностичному етапі. Вперше ідентифіковано 45 нових варіантів генів із не визначеним раніше клінічним значенням, які продемонстрували асоціацію з розвитком метаболічно нездорового ожиріння.
На підставі захисту дисертаційної роботи члени спеціалізованої вченої ради одноголосно ухвалили присудити А. О. Нікуліній ступінь доктора медичних наук за спеціальністю 228 «Педіатрія», галузь знань 22 «Охорона здоров’я».
ДДМУ вітає дисертантку та її наукового консультанта з успішним захистом. Бажаємо подальших успіхів у науковій і професійній діяльності!