3 - 7 лютого 2025 року на кафедрі сімейної медицини ФПО та пропедевтики внутрішньої медицини ДДМУ (завідувачка – професорка Ірина Височина) відбувся цикл тематичного удосконалення для сімейних лікарів міста Дніпро, Дніпропетровської та інших областей України.
Тема заходу: «Імплементація сучасних стандартів управління артеріальною гіпертензією та діабетом 2 типу. Інструмент PEN ВООЗ».
Керівник напрямку неінфекційних захворювань Бюро ВООЗ України Андрій Скіпальський зазначив: «ДДМУ став одним із чотирьох університетів, які зараз створюють тренінговий компонент, хаб і інтеграцію навчальних програм щодо ведення неінфекційних захворювань, серед яких серцево-судинні захворювання, гіпертонія, діабет та інші. Тренінги призначені для лікарів первинної медичної ланки для покращення їх навичок, розуміння та ведення випадків неінфекційних захворювань, які, як ми знаємо, сьогодні складають близько 90 відсотків передчасної смертності. Це зумовлює необхідність, вибір тематики та важливість безперервної підготовки лікарів первинної медичної ланки.
Це перший цикл тренінгів. Фахівцями ДДМУ була створена програма, що зараз інтегрована в навчальну програму післядипломної освіти університету, яка дає бали безперервного професійного розвитку, і це є мотиваційним фактором для лікарів. Вона заснована на певному інструменті від ВООЗ й коротко називається PEN - це не протоколи, це скоріше рамка як діяти, як вести, як виявляти, як профілактувати й лікувати неінфекційні захворювання. Важливі питання циклу: як лікар може вплинути на пацієнта, як в короткий термін відвідування або в інший спосіб може заохотити його, змотивувати, розглянути альтернативні моделі поведінки, змінити ставлення до свого здоров'я і почати впливати на фактори ризику?
Я хочу висловити велику подяку команді ДДМУ - тренерам, які взялися за це, разом з Академією сімейної медицини розробили чудову програму й інтегрували її у навчальний процес. Тому що тренінги важливі саме на постійній основі. В майбутньому це стане майданчиком для розвитку медичного персоналу.
Є ідея створити чотири симуляційних або навчальних центри у чотирьох університетах України, де будуть представлені програми з неінфекційних захворювань та інші програми, що стосуються цієї сфери. І Дніпровський державний медичний університет став першим із них. Треба зазначити, що всі фахівці у вас чудові, мотивація є. Нашою задачею є виключно стимулювати, структурувати, надати додаткові матеріали й надалі допомагати. Тому що кваліфікація медичного персоналу, його мотивація зараз є дуже важливою, оскільки безпосередньо впливає на якість надання медичні допомоги. Дякую за співпрацю!».
Володимир Крамарчук, асистент кафедри сімейної медицини ФПО та пропедевтики внутрішньої медицини ДДМУ, PhD, один із тренерів проєкту: «Вдячний World Health Organization Ukraine за можливість навчати та навчатися з активними та залученими лікарями ПМД. Обладнання + навчальні матеріали + логістична підтримка + всеосяжна турбота на всіх етапах = 5 днів неперевершеного навчання, які пролетіли непомітно! Чудова атмосфера, руханки, робота в малих та buzz-групах, брейн-шторми, дискусії, маса запитань та практичної роботи.
Під супервізією представників Академії Сімейної Медицини України/ Academy of Family Medicine of Ukraine почуваєшся впевненіше як тренер та завжди отримуєш конструктивний зворотний зв'язок! Ми малювали, писали, сперечалися, застосовували мотиваційне інтерв'ю та коротке втручання лікаря, знімали ЕКГ, міряли тиск на ногах, працювали з монофіламентом та камертоном, танцювали ЕКГ, розробляли креативну рекламу для звичних ліків проти тиску за чашкою кави в дружній атмосфері. Таку грандіозну подію ми провели в стінах рідного ДДМУ!»
Поділилася враженнями від участі у тренінгу лікарка сімейної практики медичного центру «Залишайся здоровим» Зейнаб Халілова. На питання, чи є корисним цей досвід, що було новим для неї особисто як для сімейної лікарки, Зейнаб відповіла: «Це справді корисний досвід, який допоможе лікарям загальної практики, сімейним лікарям у роботі. І в мене вже є план, що я буду пропонувати впровадити в нашій клініці. По-перше - це зробити внутрішні протоколи маршрутів пацієнтів, запровадити алгоритм дій та юридичний захист для лікарів. По-друге – сьогодні алгоритми стають чіткішими, і це важливо, особливо в умовах гуманітарної кризи. Загалом це допоможе зробити медицину більш доступною. А взагалі я вважаю, що за сімейною медициною майбутнє!».
Навчання лікарів, мотивація та інтеграція сучасних підходів у щоденну практику є ключовими факторами, що впливають на здоров’я нації. ДДМУ продовжує розвивати цей напрямок. Запровадження міжнародних стандартів у роботу лікарів первинної ланки сприятиме зниженню рівня захворюваності та підвищенню якості медичних послуг. Співпраця ДДМУ з ВООЗ є важливим кроком у реформуванні післядипломної медичної освіти в Україні.