Меню
  • slide08
  • slide02
  • slide04
  • slide05
  • slide06

Нобелівський комітет визначив лауреатів Нобелівської премії 2021 з фізіології та медицини. Цього року премію отримали Девід Джуліус та Ардем Патапутіан "за відкриття рецепторів температури та дотику".

Девід Джуліус відкрив рецептор капсаїцину, який пізніше отримав назву TRPV1. Це привело дослідника й до інших відкриттів. Коли Джуліус досліджував здатність білка реагувати на тепло, він зрозумів, що виявив термочутливий рецептор, який активується при температурах, які тіло сприймає болючими. Тоді Джуліус ідентифікував рецептор TRPM8, який активується холодом. Девід Джуліус і Ардем Патапутіан незалежно одне від одного використовували ментол для виявлення цього рецептора. Науковці визначили іонні канали, пов'язані з TRPV1 і TRPM8, які активувалися від різних температур.

"Відкриття TRPV1 Девідом Юліусом стало проривом, який дозволив нам зрозуміти, як перепади температур можуть викликати сигнали в нервовій системі", – розповіли у Нобелівському комітеті.

Окрім механізмів сприйняття температур, науковців цікавили ще не до кінця зрозумілі механізми дотику. Ардем Патапутіан почав працювати над визначенням рецепторів, які активуються механічними подразниками. Патапутіану та його колегам вдалося виявити єдиний ген, який робить клітини чутливими до дотиків. Був відкритий новий механочутливий іонний канал, який отримав назву Piezo1 (від грецького "тиск"). Згодом був відкритий другий ген, який назвали Piezo2.

Науковці встановили, що Piezo1 and Piezo2 – це чутливі іонні канали, які активуються під час тиску на клітинні мембрани. Науковий прорив Патапутіана допоміг встановити, що Piezo2 необхідний для відчуття дотику. Крім того, він відіграє ключову роль у критично важливому відчутті положення та руху тіла. Крім того, канали Piezo1 та Piezo2 регулюють важливі фізіологічні процеси, зокрема артеріальний тиск, дихання та контроль сечового міхура.

"Відкриття каналів TRPV1, TRPM8 та Piezo цьогорічних лауреатів Нобелівської премії дозволили нам зрозуміти, як тепло, холод та механічна сила можуть ініціювати нервові імпульси, які дозволяють нам сприймати навколишній світ та адаптуватися до нього", – зазначають на сайті Нобелівської премії.

Ці знання використовують у медицині для лікування багатьох захворювань, зокрема, хронічних болей.

"Це відкриває один із секретів природи. Це дійсно те, що відіграє важливу роль у нашому виживанні", – сказав Томас Перлман, генеральний секретар Нобелівського комітету.

 

Джерело "Українська правда"