30 вересня під головуванням академіка НАМН України, професора Т. О. Перцевої відбулося засідання вченої ради ДДМУ. До участі були запрошені працівники лікувально-профілактичних закладів міста та області.
Відповідно до порядку денного з питань організації підготовки в інтернатурі та особливостей безперервного професійного розвитку доповідав декан факультету післядипломної освіти, професор В. І. Снісарь.
Доповідач окреслив шляхи реалізації сучасної моделі післядипломної освіти у Дніпровському державному медичному університеті в сучасних умовах. Визначено напрями, за якими здійснюється післядипломна освіта, а саме: інтернатура, спеціалізація, підвищення кваліфікації – тематичне удосконалення, безперервний професійний розвиток. Особлива увага в університеті приділяється інтернатурі як першого і найважливішого компонента в системі безперервної медичної освіти, що забезпечує якісну підготовку лікарів для практичної охорони здоров’я. За напрямом післядипломного навчання наш навчальний заклад пройшов ліцензування за всіма спеціальностями.
У 2024 році до інтернатури зараховано 216 лікарів, на сьогодні в ДДМУ загалом навчається 932 інтерни. Серед них найбільше за спеціальностями анестезіологія та інтенсивна терапія – 118, внутрішні хвороби – 113, акушерство та гінекологія – 68, загальна практика – сімейна медицина – 78.
Доповідач акцентував на змінах у правилах атестації, згідно з якими іспит Крок 3 починаючи з 2023 року передбачає контроль набуття лікарем-інтерном компетентностей, визначених програмою навчання в інтернатурі за спеціальністю. У зв’язку з цим виникає питання спроможності різних закладів забезпечити практичну підготовку лікарів-інтернів за всіма освітніми курсами в різних спеціальностях. Так, за деякими спеціальностями засвоєння практичних компетентностей відбувається лише на 20 % від необхідного. Механізм подолання таких умов внесений в оновлене «Положення про інтернатуру». Згідно з ним якщо інтерн не може набути повного переліку компетентностей у закладі охорони здоров’я, який він обрав під час розподілу, керівник закладу зобов’язаний забезпечити обрання та відрядження інтерна до іншого закладу охорони здоров’я. Реалізація цього передбачає спільну працю з департаментом охорони здоров’я. Отже, для якісної підготовки майбутніх спеціалістів галузі охорони здоров’я важливим є співробітництво між університетом та базами стажування.
ДДМУ є провайдером системи безперервного професійного розвитку і бере активну участь у підвищенні кваліфікації медичних працівників. З 2024 року університет надає освітні послуги лікарям за всіма спеціальностями. Післядипломна підготовка і заходи безперервного професійного розвитку проводяться на 21 кафедрі, а кількість охочих підвищити кваліфікацію в нашому університеті щорічно зростає.
Голова засідання професор Т. О. Перцева акцентувала на впровадженні у 2025 році електронного розподілу в інтернатуру, що залежатиме від вакантних посад у медичних закладах, які мають надати керівники лікарень. Також вона порушила питання якісної підготовки до іспиту Крок 3, який інтерни будуть складати відповідно до фаху.
Після доповіді виникли дискусійні питання як серед членів вченої ради, так і серед запрошених до засідання представників лікарень області. До роз’яснення окремих питань долучилася начальник відділу кадрової роботи та юридичного забезпечення Департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської ОВА О.В. Устимчук.
У виступах членів ради та представників закладів зазначена необхідність зосередити увагу в період очних і заочних циклів навчання лікарів-інтернів на підготовку до якісного складання ліцензійного інтегрованого іспиту Крок 3.