25 жовтня 2024 р. на базі НТЦ симуляційної медицини Дніпровського державного медичного університету за ініціативи Дніпропетровської обласної станції переливання крові та за підтримки ГО «Агенти крові» був проведений день добровільного безоплатного донорства крові.
В організації заходу взяли участь генеральна директорка КП «Дніпропетровська обласна станція переливання крові» Антоніна Сердюк, перший проректор ДДМУ Ігор Шпонька, декан медичного факультету Володимир Жилюк та завідувачка кафедри медицини катастроф та військової медицини Олена Сорокіна.
З початку повномасштабного вторгнення українське суспільство відреагувало на надзвичайну ситуацію, яка склалася в країні, зокрема у банках крові по всій країні. 2022 року багато свідомих людей зверталися на станції переливання, щоб здати кров, і її дефіциту тоді не було. 2023-2024 року таких людей значно поменшало з різних причин. Багато людей виїхало з України, багато мобілізовані на фронт, тож і потенційних донорів суттєво поменшало. Тож сьогодні вкрай актуальним для України є проведення заходів із залучення громадян до добровільного безоплатного донорства.
Чому організовуються такі заходи? На це питання очільниця обласної станції переливання крові Антоніна Сердюк зазначила: «Перед нами сьогодні стоять серйозні задачі з забезпечення потреб лікувальних закладів, в які постійно поступають з передової поранені військові, а також цивільні громадяни, постраждалі в зоні активних бойових дій. Тож запаси банку крові треба поповнювати постійно, сьогодні це - одна із найважливіших задач.
У квітні 2024 р. в Україні була прийнята «Стратегія розвитку добровільного безоплатного донорства крові та компонентів крові на період до 2028 року», у серпні 2024 р. розпорядженням голови Дніпропетровської ОВА така стратегія прийнята на регіональному рівні. Заходами цієї стратегії передбачене залучення якнайбільшої кількості населення саме до добровільного безоплатного донорства. Так склалося, що в нашому суспільстві склався певний стереотип, що громадяни, які здають кров, обов’язково повинні отримати щось натомість, тобто якусь оплату. Однак в Європі донації крові завжди проводяться на волонтерських засадах, тобто безоплатно. Сьогодні Україна прагне інтегруватися в Європу і ми переймаємо європейські принципи, намагаємося донести їх українському суспільству. Ще одним важливим моментом стратегії є збільшення заготівлі крові на виїзних донорських заходах. Сьогодні в нашому банку крові іноді стаються тимчасові провали, коли навіть доводиться звертатися по допомогу в інші регіони. Особливо відчувається дефіцит донорської крові, коли на фронті пік бойових дій або активна у донорстві молодь знаходиться на канікулах. Тож маємо дбати про те, щоб поповнення банку крові було безперервним. І виїзні дні донора мають суттєво допомогти у розв'язанні цього питання.
Щиро вдячні керівництву ДДМУ, яке одразу відгукнулись на наше звернення з приводу проведення такого важливого заходу. Дякуємо всім студентам, які взяли у ньому активну участь!».
Маємо надію, що співпраця з КП «Дніпропетровська обласна станція переливання крові» буде постійною, а приклад нашого медичного університету заохотить студентську молодь інших вишів та активних свідомих громадян до добровільного безоплатного донорства крові.