З 1 по 5 листопада 2024 року у м. Київ був проведений тренінг для сімейних лікарів та медичних сестер із прифронтових територій, а саме з Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та Чернігівської областей. Тренінги у межах проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» фінансуються Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги».
Для проведення тренінгів для медичних фахівців на тему: «Розширення методів діагностики: отоскопія, пікфлоуметрія, спірометрія» в якості тренеру була запрошена доцентка кафедри внутрішньої медицини 2, фтизіатрії, професійних хвороб і клінічної імунології ДДМУ Наталія Колісник. Мета заходу — підвищити рівень знань та навичок лікарів і медсестер у застосуванні методів отоскопії, пікфлоуметрії та спірометрії, які є ефективними інструментами для діагностики, моніторингу захворювань дихальної системи (бронхіальної астми, ХОЗЛ) та ЛОР-органів з метою підвищення якості надання медичної допомоги в закладах охорони здоров'я. Наразі діагностика та призначення терапії таких захворювань респіраторної системи, як бронхіальна астма, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), а також станів та хвороб ЛОР-органів у дорослих і дітей (середній отит, втрата слуху, біль, дзвін у вухах тощо), здійснюється сімейними лікарями, тож вони мають бути добре обізнані та поінформовані щодо сучасних вимог діагностики та лікування цих хвороб.
Кожен з учасників тренінгу мав можливість провести всі інструментальні дослідження, заплановані в рамках навчання, відпрацювати практичні навички на різних пристроях, правильно оцінювати та інтерпретувати результати досліджень, навчитись передбачати загострення хвороби, проводити оцінку ефективності терапії. Однією з цілей було отримання компетенцій медичними працівниками щодо навчання своїх пацієнтів правильному використанню засобів для самоконтролю захворювання, вмінню доступно донести інформацію про результати та клінічне значення досліджень. Це дозволить на основі отриманих результатів діагностики приймати обґрунтовані рішення щодо подальшої тактики лікування або визначати необхідність направлення до вузькопрофільних спеціалістів.
Формат тренінгу з відпрацюванням практичних навичок, доступність викладеної інформації, демонстрація клінічних випадків та розбір клінічних задач дозволив всім учасникам подолати бар’єри у проведенні отоскопії, спірометрії через страх виконання процедури, невпевненість в інтерпретації результатів і визначенні подальшої лікувальної тактики. Сподіваємось, що всі отримані знання учасники застосовуватимуть у повсякденній практиці та поділяться ними зі своїми колегами. Це дозволить ще більш ефективно та своєчасно надавати медичну допомогу потребуючим пацієнтам.