Тривалий воєнний конфлікт обумовлює скарги людей на неможливість сконцентруватися на роботі чи навчанні через сирени або постійні вимкнення електроенергії. Якщо ви запитаєте, як за таких умов зберегти уважність і здатність концентруватися, то відповідь дуже коротка: НІЯК.
Відчувати дискомфорт від блекауту – абсолютно нормально!!!
Ефективність НЕ МОЖЕ бути такою, як раніше. Це природно й нормально. Вимагати від себе більшого – не найкраща стратегія. Вона створює непотрібний і шкідливий тиск.
Відсутність світла – це порушена безперервність життя (втрата звичного спілкування, відсутність інтернету та телефонного зв’язку, порушення робочого графіку тощо). Порушення безперервності породжує страх.
Відсутність світла – це ще й відчуття втрати. Звичайно, є різні емоції стосовно переживань втрати та безперервності – сум, злість, апатія. І будь-які почуття зараз є нормальними.
На жаль, відключення світла впливає не тільки на наш робочий графік та розпорядок дня, а й на нашу психіку.
- Тривога є біологічною реакцією на загрозу. Кожна людина має так зване вікно толерантності – інтерес до життя та зацікавлення в тому, що відбувається довкола. Коли тривога зростає, людина виходить з «вікна толерантності». Тому на незначні дрібниці ми можемо зреагувати настільки гостро, ніби сталась катастрофа: виникає плач, злість, агресія або протилежна реакція – апатія, байдужість до життя.
- Блекаут позбавляє відчуття контрольованості життя. Ми боїмось, адже не можемо контролювати цю ситуацію, бо час повернення світла, води, газу від нас не залежить. А далі поринаємо у вир думок, з якими не можемо впоратися. Деякі люди починають уявляти картинки майбутнього в катастрофічному світлі.
- У багатьох українців уже проявились деякі симптоми розладів психічного здоров’я, з якими варто звернутись по допомогу: неякісний сон, ранкова втома, реакції на гучні звуки, а все те, що раніше було нормою, починає дратувати.
- Дуже яскравим сигналом небезпеки є те, що людина не вважає за потрібне обслуговувати себе. Коли зникає бажання йти в душ, вживати їжу через високий рівень напруги – це може свідчити про порушення на психосоматичному рівні.
- Попри відключення світла і тривалий стрес важливо не забувати піклуватись про себе і не боятись звертатись за допомогою.
Як зберегти спокій у неспокійні часи
Варто змінити негативну думку про блекаут на ресурсну – позитивну:
- Відсутність світла навчає мене планувати час.
- Навчає мене і людей навколо мене знаходити компроміс у роботі й житті. А це свідчить про те, що, розвиваючи мислення, можливості мозку зростають, кількість нейронних зв’язків збільшується, що впливає на вашу кмітливість.
- Це можливість влаштувати романтичний вечір зі свічками.
- Блекаут – це можливість відпочити, а в темряві виробляється мелатонін, тож подовжуємо власну молодість!
- Привід поспілкуватися з дітьми, близькими – пограти в ігри («Крокодил», «Відгадай слово»), розказувати історії, співати пісні, грати на гітарі чи інших музичних інструментах.
- Привід вийти назовні й випити кави, прогулятися. Варто подивитися на небо – за відсутності вуличного освітлення ввечері можна побачити зірки.
- Можливість приділити увагу своєму тілу: покачати прес, зробити інші фізичні вправи.
- Це час для медитацій і фантазій. Можна вважати, що блекаут – це подорож у часі, коли світла ще не було. І головне – зберігайте почуття гумору і любов до України.
Важливо зрозуміти, що війна завершиться. Звісно, ми не знаємо коли, але це точно станеться. І все, що ми переживаємо зараз, – тимчасове. Те, що ми терпимо вимкнення світла, тривожимося через економічну ситуацію, роботу, рідних чи друзів, має сенс, адже так ми боремося за виживання нашої держави і нації. Після викликів і страхів ми станемо сильнішими й успішнішими. Саме усвідомлення цього змінює контекст стресу з «як мені зле, я не здатен / здатна сконцентруватися» на «мені зле, я не можу працювати, але це тимчасово і потрібно для того, щоб я жив / жила далі у вільній країні»!!!
Джерело: