• slide08
  • slide02
  • slide04
  • slide05
  • slide06

Горбунова Милиця Леонтіївна (1926-1991) - мікробіолог, доктор медичних наук, професор, завідувачка кафедри мікробіології, декан санітарно-гігієнічного факультету. Народилася у 1926 році. У 1950 році закінчила лікувальний факультет Дніпропетровського медичного інституту і була прийнята до аспірантури при кафедрі мікробіології. У 1954 році захистила кандидатську дисертацію «Різновид картопляної палички як антагоніст дифтерійних бактерій», у 1970 році – докторську дисертацію «Бактерії-продуценти H2O2, що містяться в організмі людини». Відомий учений, талановитий педагог, прекрасний лектор, завідувала кафедрою мікробіології, вірусології та імунології з 1972 до 1991 року.

портрет професора Горбунової М.Л.Милиця Леонтіївна Горбунова у своїх дослідженнях пішла інноваційним шляхом боротьби з інфекціями: вивчала можливості посилення власних захисних сил організму з допомогою лікувально-профілактичних препаратів із нормальної мікробіоти людини. У 1950-х рр. цей напрям тільки почав розвиватися; нормальна мікробіота, її роль була практично загадкою. Дослідження М. Л. Горбунової та її учнів є основою розвитку нового наукового напрямку, що сприяв створенню нового ефективного препарату А-бактерину.

Вона вивчала особливості підвищення імунних сил організму за допомогою препаратів із нормальної мікробіоти людини. Роботи починались з обґрунтування можливості застосування аерококів як бактеріального препарату для лікування й профілактики різних інфекцій. Запропоновано новий препарат А-бактерин – ефективний при експериментальних інфекціях, викликаних стафілококами, сальмонелами й іншими збудниками кишкових інфекцій. З дозволу комітету медичних імунобіологічних препаратів при МОЗ СРСР, проведені доклінічні й обмежені клінічні дослідження А-бактерину в клініках. Першим добровольцем, який випробував препарат на собі, була Милиця Леонтіївна.

Автор понад 150 наукових праць, 9 винаходів, співавтор ефективного лікувального препарату А-бактерин. Підготувала двох докторів і 10 кандидатів наук.

На початку 1980-х рр. Дніпропетровський медичний інститут будує новий навчальний корпус. Милиця Леонтіївна доклала максимальних зусиль, щоб кафедра мікробіології отримала сучасне приміщення з відповідним аудиторним фондом та комплексом для наукових досліджень, з прогресивним для тих часів лабораторним устаткуванням для культивування мікроорганізмів та вимірювальною апаратурою.

Милиця Леонтіївна вміло поєднувала в собі якості наукового керівника, прекрасного лектора, талановитого педагога, мудрого наставника і вчителя. З 1971 до 1991 року була деканом санітарно-гігієнічного факультету. Для тисяч студентів і надалі санітарних лікарів з різних країн вона була як рідна мати. Входила до складу редакційної ради «Українського мікробіологічного журналу», була головою секції мікробіологів області, товариства епідеміологів та мікробіологів.

Нагороджена орденами «Знак Пошани» та Трудового Червоного Прапора, почесними знаками «За відмінні успіхи в роботі», «Відмінник охорони здоров’я», численними грамотами.

Пам'ять про видатного вченого і вчителя дбайливо зберігають численні учні, тепло її серця живе і сьогодні в наукових дослідженнях колективу кафедри мікробіології, вірусології, імунології та епідеміології університету. В музейному куточку кафедри кожного студента зустрічає тепла посмішка очей з портрета видатної жінки-вченого професора Милиці Леонтіївни Горбунової.