Вчений-офтальмолог, лікар, професор кафедри очних хвороб Дніпропетровського медичного інституту.
Народилася Олена Іванівна 29 травня 1921 року в с. Межиріч Лебединського району на Сумщині. У 1938 році закінчила з відзнакою середню школу і поступила до Харківського 1-го медичного інституту. Вона є представником чудового покоління студентів воєнних років. У 1941 році, коли розпочалася Велика Вітчизняна, студентка III курсу разом з інститутом була евакуйована в Куйбишев. Це були дуже важкі часи: не вистачало підручників, бумаги, постійно переслідувало відчуття голоду, мучила важка хвороба легенів. Але попри всі негаразди, вона відмінно навчалась та працювала, вивчала складну науку лікування. На п’ятому курсі вона прийшла на кафедру очних хвороб і перша почута нею лекція професора Дашевського Арона Ізраілевича вразила її та схвилювала.
Після закінчення з відзнакою у 1945 р. лікувального факультету Куйбишевського медінституту, Олена Іванівна, як державний стипендіат, була залишена ординатором кафедри очних хвороб.
З 1949 р. Олена Іванівна по конкурсу була обрана асистентом кафедри очних хвороб ДМІ. У 1952 р. вона захистила кандидатську дисертацію на тему «Теоретичні та експериментальні дослідження аплантаційних тонометрів». У 1966 році, в Харкові – докторську «Прогресуюча короткозорість». Її науковим консультантом був заслужений діяч науки УРСР проф. Дашевський А.І. В 1967 р. О.І.Кузіна обрана на посаду професора кафедри.
Відомий вчений, професор Кузіна О.І. багато часу приділяла практичній діяльності. Досвідчений клініцист офтальмохірург, вона володіла всім діапазоном очних операцій. Її життєвий досвід – це тисячі самих різних операцій. Вона успішно оперувала і рятувала майже приречених на сліпоту. Вона казала: «В цьому - головна принада нашої професії».
За роки професійної діяльності у професора Кузіної з’явилося багато учнів, практичних лікарів, досвідчених офтальмологів, послідовників благородної справи.
Головним напрямком її наукової роботи була рефракція ока. Вона автор 128 наукових праць, присвячених цій темі, глаукомі.
Професор О.І. Кузіна брала активну участь в роботі Всесоюзних та Всеукраїнських наукових конференцій та з’їздів офтальмологів, неодноразово виступала на них з доповідями.
За свою трудову діяльність вона нагороджена Орденом Трудового Червоного Прапора, медалями «За доблесну працю», «Ветеран труда», знаком «Відмінник охорони здоров’я».
Минули роки протягом, яких офтальмологія змінилася, прийшли сучасні технології, діагностичне обладнання, мікрохірургічні операції. Та лікувальні методики запропоновані професором О. І. Кузіною та її керівником професором А. І. Дашевським і його корекції короткозорості витримали випробування часом. На кафедрі офтальмології їх послідовники продовжують справу своїх вчителів.