4 січня 2024 року виповнюється 100 років від дня народження судового медика, доктора медичних наук професора Анатолія Федоровича Рубежанського – завідувача кафедри судової медицини Дніпропетровського медичного інституту у 1967- 1987 роках.
Анатолій Федорович народився у м. Краснодар, в робітничій родині. У 1931 р. пішов до школи. Протягом навчання був активістом, цікавився роботою історичного та математичного гуртків, захоплювався археологією. 1941 року вступає на лікувальний факультет Кубанського медичного інституту, поринає в наукову роботу. Його перша наукова робота, надрукована в матеріалах студентської конференції у 1946 р., була присвячена лікуванню післяпологових септичних захворювань. Надалі А. Ф. Рубежанський займається проблемами судової медицини. Після успішного закінчення у 1947 р. медичного інституту працює за направленням у станиці Кримській Краснодарського краю міжрайонним судово-медичним експертом й одночасно навчається на заочному відділенні юридичного факультету Ростовського університету.
1955 року А. Ф. Рубежанський був обраний на посаду асистента кафедри судової медицини Кубанського медичного інституту. У 1961 р. в Харкові він захищає кандидатську дисертацію« "Судово-медична експертиза переломів кісток щелепно-лицьової області й пошкодження зубів", а за п’ять років результатом його наполегливої праці стає докторська дисертація «Визначення за кістковими залишками давності поховання трупа», яка була присвячена маловивченим питанням визначення давності смерті за ексгумованими останками. Автором були запропоновані нові методи, які дозволили об’єктивно оцінювати давність поховання трупа при виявленні кісток у землі, що було дуже важливим у справі розслідування злочинів проти людини.
У 1967 р. проф. А. Ф. Рубежанський обирається за конкурсом на посаду завідувача кафедри судової медицини Дніпропетровського медичного інституту. Починається новий етап його професійної діяльності. Кафедра судової медицини розміщувалася на території обласної клінічної лікарні ім. Мечнікова в одноповерховій будівлі. Її клінічною базою було обласне бюро судово-медичної експертизи. Викладання дисципліни проводилось для студентів лікувального, педіатричного й санітарно-гігієнічного факультетів, а з 1981 року і для стоматологів. Головне наукове направлення роботи кафедри під керівництвом проф. А.Ф. Рубежанського – визначення давності смерті та поховання за кістковими й іншими щільними тканинами трупа. Розроблені кафедрою способи застосовуються в судово-медичних лабораторіях України, а також знайшли відображення в літературних джерелах країн Європи. Анатолій Федорович був учасником міжнародних і національних конгресів і симпозіумів з судової медицини в Югославії, ФРН, Італії, Колумбії.
Професор Рубежанський - автор понад 160 наукових праць і трьох монографій, в яких розглядалися різні питання танатології, токсикології, дослідження речових доказів, а також автор низки раціоналізаторських пропозицій, інформаційних листів та методичних рекомендацій. Був редактором відділу «Судова медицина» Великої медичної енциклопедії 3-го видання, членом правління Всерадянського та Українського наукових товариств судових медиків та криміналістів, членом проблемної комісії з ідентифікації осіб, Наукової ради з судової медицини АМН СРСР, редакційної ради журналу «Судово-медична експертиза». Нагороджений медалями, грамотами, знаком «Відмінник охорони здоров’я».
1977 року А. Ф. Рубежанський призначається за сумісництвом начальником обласного бюро судмедекспертизи. У цей період активізується робота наукового товариства судових медиків, обговорюються актуальні питання теорії та практики судової медицини, організаційні питання, заслуховуються доповіді з методології судової медицини. В цьому ж році були проведені дві міжобласні науково-практичні конференції судових медиків Дніпропетровської, Запорізької та Кіровоградської областей, одна з них була присвячена 50-річчю кафедри судової медицини нашого навчального закладу. В цей час різко підсилився приріст кадрів судових медиків. Тільки через систему інтернатури й ординатури пройшов 21 лікар. У розпорядження обласного бюро був переданий будинок колишнього гуртожитку лікарні ім. І. І. Мечнікова. У селищах Межова, Васильківка, П’ятихатки, містах Марганець, Дніпродзержинськ відкрились районні відділення обласного бюро судмедекспертизи. Почалася перебудова Дніпропетровського судово-медичного моргу.
Професор А. Ф. Рубежанський володів чудовими здібностями лектора й організатора. Як наставник молоді для своїх учнів він був гуру судової медицини, захоплював студентів науковою роботою. На кафедрі активно працює науковий студентський гурток і надалі багато з гуртківців стали судово-медичними експертами та співробітниками кафедри.
У 1987 році Анатолій Федорович вийшов на пенсію, однак залишився професором-консультантом кафедри та бюро судмедекспертизи. Він продовжує керувати роботою дисертантів. Після виходу на пенсію підтримував живий зв’язок зі своїми учнями. У 1999 р. його привітали з 75-річним ювілеєм.
9 січня 2000 року Анатолій Федорович Рубежанський пішов з життя.
Професор А. Ф. Рубежанський входить до списку видатних особистостей Дніпровського державного медичного університету. Його життя та професійна діяльність – зразок щиросердого служіння освіті та науці. Творчі напрацювання відомого вченого дотепер використовуються в навчальному процесі науковій діяльності кафедри патологічної анатомії, судової медицини та патологічної фізіології.