• Jan02-25
  • slide05
  • Jan04-25
  • Jan03-25

У цьому році виповнюється 135 років з дня народження ТРОСТАНЕЦЬКОГО Мойсея Марковича (1886-1957 рр.) - анатома, доктора медичних наук, професора, ученя академіка В. Н. Тонкова.

Мойсей Маркович народився у Єлисаветграді (нині Кропивницький). У 1906-1911 рр. здобув вищу медичну освіту в Новоросійському університеті (нині - Одеський національний університет імені І. І. Мечникова). До першої світової війни стажувався у відомих лікарів у Німеччині, потім повернувся на Батьківщину. Працював старшим лікарем-хірургом другого Кауфманського лазарету Червоного Хреста (1914-1917 рр.) До Катеринослава Мойсей Маркович приїхав у 1917 р., де був обраний прозектором кафедри нормальної анатомії Катеринославських вищих жіночих курсів (1917).

У 1920 р. його було обрано до президії Ради професорів, молодших викладачів та студентів, гласного тоді органу правління інституту, а також головою фінансово-господарчої комісії при Раді. Два роки очолював кафедру оперативної хірургії та топографічної анатомії. Завідувач кафедри нормальної анатомії, професор у Дніпропетровському медичному інституті (1923-1950 рр.) Водночас працював професором у Катеринославському інституті народної освіти. Звання професора отримав у 1923 р. Ректор Дніпропетровського медичного інституту (1936-1947 рр.)

Слід відзначити той факт, що в період Другої Світової війни і в серпні 1941 р. інститут було евакуйовано до Ставрополя. Мойсею Марковичу довелося очолити кафедру анатомії двох об’єднаних вузів. Наступ німецьких військ у 1942 р. змусив провести повторну евакуацію вузу, на цей раз до Фергани. У 1943 р. відбулася реевакуація до Дніпропетровська, на руїни свого рідного інституту, де йому терміново довелось займатися будівництвом двох навчальних корпусів у якості ректора інституту.

У 1953 р. переїхав до Караганди на посаду завідувача кафедри анатомії щойно створеного Карагандинського медінституту. З 1955 р. - заступник директора Алтайського медичного інституту.

Професор Мойсей Маркович Тростанецький як видатна особистість, вчений, анатом і організатор вищої медичної школи незмінно залишається в пам’яті численних поколінь викладачів та студентів Дніпропетровської медичної академії. Наукові праці та історичні події, пов’язані з М. М. Тростанецкий дбайливо зберігаються у Народному музеї історії академії ім. І. І. Крижановської та висвітлюються в навчальному процесі кафедри нормальної анатомії людини.